Chcesz znaleźć dobry prezent na komunię dla chłopca? Nie wiesz jednak, co wybrać? Jeśli osoba, której wręczasz prezent, lubi czytać książki, postaw na angażującą literaturę młodzieżową. Jedną z takich powieści jest nowa książka autorstwa Jarroda i Neala Shutermana pod tytułem Susza. To typowa przygodowa opowieść z wątkami postapokaliptycznymi w tle. Co ją wyróżnia na tle pozostałych książek dla dzieci i młodzieży? 

Wybory moralne

Głównymi bohaterami Suszy jest garstka młodych bohaterów. Każda z postaci jest inna i zachowuje się zupełnie inaczej w sytuacjach kryzysowych. Jednak trudna sytuacja życiowa (spowodowana przedłużającą się suszą w stanie Kalifornia) sprawia, że bohaterowie muszą nauczyć się, jak działać razem. Choć powieść utrzymana jest w typowej przygodowej konwencji, możemy znaleźć w niej dużo więcej. Widać, że autorom zależało na tym, aby postacie przez nich wykreowane prezentowały sobą rozbudowane charaktery. Dzięki temu będziemy mieć czas, aby każdego z bohaterów odpowiednio poznać i zrozumieć jego motywy działania. 

Trudne wybory

Choć bohaterowie Suszy są zaledwie kilkunastoletnimi osobami, zmuszeni będą podjąć trudne, często dramatyczne wybory. Autorzy powieści zadbali o to, aby pod względem psychologicznym zachowania postaci były realistyczne, jak na warunki, w których dzieje się akcja. Susza to świetna powieść przygodowa, która w dodatku wiele nauczy młodego czytelnika. Ten sporo dowie się na temat tego, jak różnie ludzie zachowują się w kryzysowych sytuacjach.

Susza autorstwa Jarroda Shustermana i Neala Shustermana to:

– idealna opowieść dla małych fanów fantastyki,

– postapokaliptyczna narracja skupiająca się na Ameryce,

– największym wrogiem bohaterów jest susza i inni ludzie,

– każda z głównych postaci posiada inne cechy charakteru,

– świetny wstęp do nowej serii literackiej dla młodzieży,

– klasyczna opowieść przygodowa z postapokalipsą w tle,

– bohaterowie zmagają się z dylematami moralnymi.